Блог Ольги Тимченко / Блоги.
Дуже часто в ході спілкування з клієнтом психотерапевти рекомендують саме хобі в якості простого рішення розв’язання проблеми, пошуку себе, підвищення самооцінки. Після використання хобі-терапії як психотерапевтичного засобу людина і почуває себе краще, і дивиться на свою проблему по-новому, і задає зовсім інші запитання психотерапевту.
Часто хобі може стати чудовою психотерапевтичною методикою зняття стресу, вирішення будь-якої психологічної проблеми. Пропозиція хобі – це як натяк. Вибір людина робить сама. Сама розмірковує, обирає напрям, приймає рішення, визначає форму. Варто зазначити, що хобі-терапія працює як перемикач фокусу уваги з психотравмуючої ситуації на приємне, несподіване, безпечне, ресурсне. Причому будь-яке хобі – це прояв творчого потенціалу особистості, самовираження. А творчість націлює увагу людини на її внутрішній світ або сприяє виходу за його межі. А це завжди шлях до підвищення самооцінки, усвідомлення свого Я, плідної роботи над собою!
Американський лікар Б. Морроу підкреслював, що «справжнє хобі» має поєднувати у собі елементи труднощів, контрастувати зі звичайною роботою людини та давати істотний результат у вигляді якогось продукту. Крім того, носити продуктивний, «корисний» характер. Вперше здійснив спробу систематизувати хобі американський дослідник Е. Калкінс (40-і роки ХХ ст.). Він класифікував хобі на такі групи:
- робота (захоплення різноманітними видами спорту, відвідування клубів, прогулянки);
- виготовлення та збирання (рукоділля, колекціонування);
- навчання.
Насправді, ніякої продуктивності більшість сучасних хобі не мають, а дозволяють людині бути собою, отримувати позитивні емоції, а не думати про результат. Досить часто важливими є не власне результати любительської діяльності, а процес задоволення потреб – у спілкуванні, культурному відпочинку, самореалізації.
Тож сучасні хобі – це:
- дизайн інтер’єру;
- кулінарія;
- прогулянка по місту (з друзями або наодинці);
- вивчення нової мови ;
- перегляд фотографій;
- телефонне спілкування з друзями;
- ведення блогу;
- слухання улюбленої музики;
- медитація;
- заняття спортом;
- шопінг;
- перегляд кліпової інформації.
Хобі допомагає переключитися з режиму «робота» на команду «відпочинок». Психологи вважають, що захоплення привносять у наше життя елемент гри, стимулюють творчу активність. Хобі дозволяють людині мислити вільніше, що також корисно для основного виду діяльності.
Перефразувавши відомий вислів, можна сказати: скільки у тебе хобі – стільки разів ти і людина!